WordPress Site Kurulumu

wordpress site kurulumu

WordPress Site Kurulumu; Bir site açmaya karar verdiniz ve wordpress alt yapısını kullanmak istiyorsunuz, fakat nasıl kurulacağını bilmiyorsunuz. İşte bu rehberi wordpress site  kurulumu için hazırladık. Yazımızı okumaya devam edin;

  • Domain – Hosting Satın alma:

Sitenizin ismine karar verdiniz ve domaini satın aldınız, fakat wordpress site kurulumunu yapmak için satın aldığınız hostingin alt yapısı “php tabanlı yani Linux“ olması gerekli. Bu yüzden hostinginizi satın alırken dikkat etmeniz gereken tek kriter budur.

  • WordPress dosyalarını indirme

Domain ve hosting satın aldınız. Tüm şifreleriniz elinizde mevcut. Sıra geldi wordpress kurulum dosyalarını indirmeye. WordPress.org’a girip orada bulunan wordpress dosyasını indir linkine tıklayarak wordpress kurulum dosyalarını bilgisayarınıza indirin.

  • WordPress kurulum dosyalarını siteye yükleme

Herşeyiniz hazır. Domain ve hosting hazır, şifreler var, wordpress kurulum dosyalarınız elinizde ve sıra geldi bu kurulum dosyalarınızı siteye yüklemeye. İlk olarak Filezilla programına ihtiyacınız var. Buraya tıklayarak programı indirin ve bilgisayarınıza kurun. Daha sonra size Hosting firmanız tarafından verilen “FTP Bilgilerinizi” bu programa girin ve bağlan butonuna tıklayarak, sitenizin alt yapısına bağlanın. WordPress kurulum dosyalarınızı .zip klasöründen çıkarın ve sürükle bırak işlemi ile filezilla programının sağ tarafında bulunan ana dizinimiz olan “public_html” ya da “www” klasörü içerisine sürükleyip bırakıyoruz. (Eğer Plesk Panel kullanıyorsanız ana dizin “httpdocs” klasörüdür. ) sitenizin içine bırakın. Yükleme başlayacaktır.

  • WordPress kurulum aşamaları – Veri Tabanı Oluşturma

Öncelikle sitenizde bulunan yazıların, görsellerin, şifrelerin, ayarların saklanacağı bir veritabanına ihtiyaç vardır. Size hosting firmanız tarafından verilen bilgiler ile “Cpanel’inize” giriş yaparak bir veritabanı oluşturmalısınız. Bu veritabanına verdiğiniz bilgileri bir yere not edin çünkü bir sonraki adımda bu bilgiler size lazım olacaktır.

  • WordPress kurulum aşamaları – Site Ayarları

Bilgisayardan kullandığınız internet tarayıcısını açarak, sitenizin adresini yazıp enter tuşuna bastığınızda karşınız “WordPress Kurulum Sayfası” gelecektir. İlk sayfadaki “Başlayalım” butonuna tıklayıp diğer sayfaya geçiniz.

Açılan ekrandaki bilgileri daha önceden not aldığınızı varsayarak girmeniz gerekiyor. Veri tabanı ismi, veri tabanı şifresi, kullanıcı adı gibi bilgileri doldurmanız gerekli.

Bu bilgileri doldurduktan sonra “Gönder” butonuna basarak ayarları kayıt edin, eğer bilgileriniz doğru ise son adımdasınız demektir. WordPress sizin veritabanınıza bağlantı yaparak sitenizin bilgilerini veritabanında saklayacaktır.

Bu aşamadan sonra karşına bir ekran daha gelecek. “Hadi Başlayalım!” butonuna tıklayarak şimdi sitenin ayarlarını yapabilirsin. Sizden bazı bilgiler isteyecektir, kullanıcı adı, site başlığı, parola gibi bunları doldurarak “Wordpress’i Kur” butonuna tıklayın.

Ve Sitenizin wordpress kurulumu artık tamamlandı. Şimdi admin paneline girerek, yazı, fotoğraf, video yayınlayabilirsiniz.

Related Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

AllEscort
×   Canlı Destek